fbpx
Connect with us

Hockey

Allt ni behöver vet om Hockey-VM 2018 och Tre Kronor

Publicerad

on

På lördag drar ishockey-VM i Danmark igång och med detta vill vi passa på att ger en total genomgång av det som väntar. Nedan kan ni ta del av hela spelschemat för turneringen samt läget i den svenska truppen.

Världsmästerskapet i ishockey 2018 kommer att utspela sig i Köpenhamn och Herning i Danmark. För er som inte kommer kunna se matcherna på plats så finns alla matcher att tillgå på Viaplay.se. TV3 kommer att agera  huvudkanal för turneringen och det är även där ni kommer kunna se alla Tre Kronors matcher.

Tre Kronor och övriga lag i Grupp A kommer att spela sina matcher i Köpenhamn medan lagen i Grupp B spelar i Herning.

Få 500% i välkomstbonus hos Unibet

Här nedan ser ni gruppindelningen för Hockey-VM 2018:

GRUPP A
Ryssland
Sverige
Tjeckien
Schweiz
Vitryssland
Slovakien
Frankrike
Österrike

GRUPP B
Kanada
Finland
USA
Tyskland
Norge
Lettland
Danmark
Sydkorea

Få 500% i välkomstbonus hos Unibet

Här är spelschemat för VM 2018:

Fredag 4 maj
16.15: Ryssland-Frankrike, Grupp A
16.15: USA-Kanada, Grupp B
20.15: Sverige-Vitryssland, Grupp A
20.15: Tyskland-Danmark, Grupp B

Lördag 5 maj
12.15: Schweiz-Österrike, Grupp A
12.15: Norge-Lettland, Grupp B
16.15: Frankrike-Vitryssland, Grupp A
16.15: Finland-Sydkorea, Grupp B
20.15: Tjeckien-Slovakien, Grupp A
20.15: Danmark-USA, Grupp B

Söndag 6 maj
12.15 Österrike-Ryssland, Grupp A
12.15 Sydkorea-Kanada, Grupp B
16.15 Sverige-Tjeckien, Grupp A
16.15: Tyskland-Norge, Grupp B
20.15: Slovakien-Schweiz, Grupp A
20.15: Lettland-Finland, Grupp B

Måndag 7 maj
16.15: Vitryssland-Ryssland, Grupp A
16.15: USA-Tyskland, Grupp B
20.15: Sverige-Frankrike, Grupp A
20.15: Kanada-Danmark, Grupp B

Tisdag 8 maj
16.15: Österrike-Slovakien, Grupp A
16.15: Sydkorea-Lettland, Grupp B
20.15: Tjeckien-Schweiz, Grupp A
20.15: Finland-Norge, Grupp B

Onsdag 9 maj
16.15: Schweiz-Vitryssland, Grupp A
16.15: Tyskland-Sydkorea, Grupp B
20.15: Sverige-Österrike, Grupp A
20.15: Finland-Danmark, Grupp B

Torsdag 10 maj
16.15: Slovakien-Frankrike, Grupp A
16.15: USA-Lettland, Grupp B
20.15: Tjeckien-Ryssland, Grupp A
20.15: Norge-Kanada, Grupp B

Fredag 11 maj
16.15: Frankrike-Österrike, Grupp A
16.15: Danmark-Norge, Grupp B
20.15: Vitryssland-Tjeckien, Grupp A
20.15: USA-Sydkorea, Grupp B

Lördag 12 maj
12.15: Slovakien-Sverige, Grupp A
12.15: Lettland-Tyskland, Grupp B
16.15: Österrike-Vitryssland, Grupp A
16.15: Danmark-Sydkorea, Grupp B
20.15: Ryssland-Schweiz, Grupp A
20.15: Kanada-Finland, Grupp B

Söndag 13 maj
16.15: Frankrike-Tjeckien, Grupp A
16.15: Norge-USA, Grupp B
20.15: Schweiz-Sverige, Grupp A
20.15: Tyskland-Finland, Grupp B

Måndag 14 maj
16.15: Ryssland-Slovakien, Grupp A
16.15: Sydkorea-Norge, Grupp B
20.15: Tjeckien-Österrike, Grupp A
20.15: Kanada-Lettland, Grupp B

Tisdag 15 maj
12.15: Schweiz-Frankrike, Grupp A
12.15 Finland-USA, Grupp B
16.15: Vitryssland-Slovakien, Grupp A
16.15: Kanada-Tyskland, Grupp B
20.15: Ryssland-Sverige, Grupp A
20.15: Lettland-Danmark, Grupp B

Få 500% i välkomstbonus hos Unibet

Slutspelet:

Nedan kan ni se spelschemat för turneringens slutspel:

Kvartsfinaler
Kvartsfinal 1, torsdag 17 maj, klockan 16.15
Kvartsfinal 2, torsdag 17 maj, klockan 16.15.
Kvartsfinal 3, torsdag 17 maj, klockan 20.15
Kvartsfinal 4, torsdag 17 maj, klockan 20.15

Semifinaler
Semifinal 1, lördag 19 maj, klockan 15.15
Semifinal 2, lördag 19 maj, klockan 19.15

Bronsmatch
Söndag 20 maj, klockan 15.45

Final
Söndag 20 maj, klockan, 20.15

Den svenska VM-truppen:

Målvakter
Anders Nilsson, Vancouver Canucks (NHL)
Magnus Hellberg, Kunlun Red Star (KHL)
Filip Gustavsson, Luleå HF (SHL)

Backar
Adam Larsson, Edmonton Oilers (NHL)
Oliver Ekman-Larsson, Arizona Coyotes (NHL)
John Klingberg, Dallas Stars (NHL)
Erik Gustafsson, Chicago Blackhawks (NHL)
Hampus Lindholm, Anaheim Ducks (NHL)
Adam Almquist, Bern (NLA)
Lawrence Pilut, HV 71 (SHL)
Mikael Wikstrand, Färjestad BK (SHL)

Forwards
Adrian Kempe, Los Angeles Kings (NHL)
Mikael Backlund, Calgary Flames (NHL)
Elias Pettersson, Växjö Lakers (SHL)
Lias Andersson, New York Rangers (NHL)
Mika Zibanejad, New York Rangers (NHL)
Mattias Janmark, Dallas Stars (NHL)
Gustav Nyquist, Detroit Red Wings (NHL)
Rikard Rakell, Anaheim Ducks (NHL)
Magnus Pääjärvi, St Louis Blues (NHL)
Johan Larsson, Buffalo Sabres (NHL)
Jacob De La Rose, Montreal Canadiens (NHL)
Carl Klingberg, EV Zug (NLA)
Dennis Everberg, Neftekhimik Nizhnekamsk (KHL)
John Norman, Jokerit (KHL)

Få 500% i välkomstbonus hos Unibet

Här är spelarna som tackat nej till turneringen:

William Nylander
Gabriel Landeskog
Patrik Nemeth
Alexander Wennberg
Anton Forsberg
Jonas Brodin
Joel Eriksson Ek
Henrik Lundqvist
Erik Karlsson
Alexander Edler
Henrik Zetterberg
Niklas Kronwall
Jonathan Ericsson
Patrik Berglund
Oscar Klefbom
Victor Rask
Niklas Hjalmarsson
Carl Gunnarsson
Jesper Fast
Alexander Steen
Jacob Markström
Joakim Nordström
Elias Lindholm

Carl Söderberg, Christian Folin, Oscar Fantenberg, Pontus Åberg, Klas Dahlbeck, Fredrik Claesson, Robin Lehner och Eddie Läck har ännu inte blivit tillfrågade och har möjlighet att ansluta till truppen.

Så här gör du för att ta del av kampanjen:

Gå till kampanj

Regler och villkor

  • Du måste vara en nykund hos Unibet
  • Unibets generella regler och villkor gäller

 

 

Managed By Sportpanelen