Speltips 16/1 Inför lördagen blir det åter en blandad kompott.
Full pott för fredagens rekar för undertecknad vilket blev ett fint plus i kassan. Nu åtta gröna rekar och endast en röd på två dagar. Lördagen ger som vanligt möjlighet till stort utbud, jag fortsätter min väg med en liten blandad komplott och ännu en gång ger jag mig ut på isen, en is som jag verkligen inte känner mig bekväm med, men som fortsätter testas på form och tabell.
👉 RÄTTADE REKADE SPELFÖRSLAG FREDAG:
🟢 Spanien – Brasilien över 55,5 mål / Odds 1.82 / Slut 58 mål.
🟢 Jong AZ – Almere 2:a / Odds 1.60 / Slut 2-5. ( Maxbet)
🟢 Jong AZ – Almere 2:a Asien – 1,75 / Odds 2.96 / Slut 2-5.
🟢 Karlskoga – Väsby 2:a / Odds 1.50 / Slut 6-0.
RYGGA MIG PÅ WILLIAM HILL OCH FÅ 100 KR EXTRA ATT SPELA FÖR VIA LÄNKEN NEDAN 
HÄMTA DIN BONUS HÄR
✅ HANDBOLLS – VM.
Massor av överraskningar under dag två i handbolls – VM och detta är ju alltid trevligt. Idag går Sverige åter in i spel, denna gång mot Chile som absolut är ett sämre lag än Nord Makedonien som Sverige krossade (32-20). Chile som överraskande gjorde en riktigt bra match mot Egypten i första omgången förlorade bara med sex bollar ( 29-35). Chile är gruppspelets klart svagaste lag och här ska det inte handla om Sverige ska vinna eller inte, utan hur stora siffrorna till Sveriges fördel kommer bli. Kollar man oddsen inför matchen så erbjudes inte ens spel på att Sverige ska vinna, eller så ligger oddset på 1.01-1.03. Så stora favoriter är alltså Sverige. Men att spela Sverige ska vinna matchen är lönlöst de ger inga pengar och det är något som bara ska ske. Jag väljer istället att vända blicken mot målspelet. Här jag tror att det inte kommer bli överdrivet mycket mål i matchen, under 57.5 mål tror jag mer exakt. Detta då Sverige inte kommer att behöva bomba fullt och kan rotera spelare och inte behöva driva upp tempot. Sverige kommer inte få speciellt mycket draghjälp av Chile när det kommer till målskyttet vilket gör att jag tror målsiffrorna kommer att hållas nere. Alltid svårt att se vart vi ligger då vi har många unga nya spelare i laget så spelvärde är lite lägre än om vi hade gått in i ett senare skede mot Chile.
👉 Chile – Sverige under 57.5 mål / Odds 1.82 / Spelvärde 3 av 5.
✅ BORUSSIA DORTMUND – MAINZ / AVSPARK 15.30

👉 Dortmund seger Asien -1,75 / Odds 1.80 / Spelvärde 5 av 5 (Maxbet).
✅ FC EMMEN – VITESSE / AVSPARK 16.30

👉 Vitesse seger 2:a / Odds 1.56 / Spelvärde 5 av 5 (Maxbet).
👉 Vitesse seger Asien -1.75 / Odds 2.95 / Spelvärde 3 av 5.
✅ DAGENS ISHOCKY.

Jag börjar med Brynäs – Skellefteå med nedsläpp 15.15. Brynäs verkar ha lyft sig men åkte på däng senast mot Luleå borta. Skellefteå är ju urdåliga borta med tre raka förluster. Nu möter man dock ett sämre lag och ska kunna ta med sig alla poängen. Enligt vad jag förstått så har Skellefteå underpresterat och har ett bättre lag än vad tabellen visar. Alla slår alla så här går jag på det bättre placerade laget och tar åt mig oddset på 2.20.
Min andra match hämtar jag från Finland med nedsläpp 16.00. Serietvåan Ilves med 48 poäng tar emot seriens just nu sämsta gäng i form av Hameenlinna som bara har 17 poäng på 23 matcher, Hameenlinna har dessutom bara 1 poäng på de fem senaste, medan hemmalaget har tagit 9 poäng. Oddset är förvånats värt högt på toppen mot botten match då vi får hela 1.56 på hemmaseger (varför får ni som har koll gärna återkoppla med) så jag kommer att spela denna som en singel förutom dubbeln med Skellefteå seger.
👉 Ilves seger 1:a / Odds 1.56 / Spelvärde 3 av 5.
👉 Dubbel: Skellefteå & Ilves seger / Odds 3.43 / Spelvärde 2 av 5.
”När vi kör, så kör vi”
RYGGA MIG PÅ WILLIAM HILL OCH FÅ 100 KR EXTRA ATT SPELA FÖR VIA LÄNKEN NEDAN 
HÄMTA DIN BONUS HÄR
