fbpx
Connect with us

Krönika; Vem har gjort mest mål i ”El Clásico” genom tiderna!

Publicerad

on

Genom åren har det spelats otaliga matcher mellan ärkerivalerna Barcelona och Real Madrid. Några frågor som dyker upp är,vem som gjort flest mål genom tiderna i denna så starka match som berör så många.

Matchen mellan dessa två stormakter till lag har alltid varit ett av fotbollsårets största händelser, och fotbollssupportrar till alla möjliga sorters klubbar kan njuta av att se dessa matcher,det handlar om några av världens bästa spelare som gör upp om stoltheten såväl som poängen. För de båda klubbarna är detta tillfälle det bästa att försäkra sig om att ta poäng från rivalerna.

5. Francisco Gento, César Rodríguez Álvarez, Ferenc Puskás, alla på -14 mål. Sin tids fotbollshjältar. På bilden ,César Rodríguez Álvarez.

På en delad femteplats finns tre verkliga legendarer i detta sammanhang. Den berömda duon från Real Madrid , Francisco Gento och Ferenc Puskas, samt Barcelonas legendariske anfallare César Rodríguez Álvarez. Gento och Puskas utgjorde tillsammans med Alfredo di Stéfano anfallstrojkan i det Real Madrid som under 50- och 60-talet var bäst i Europa. César var en viktig del av Barcelonas gyllene generation under 40- och 50-talet och gjorde sammanlagt 232 mål för klubben.

4.Raúl González Blanco, ”ikonen”. -15 mål

Fyra på listan är Real Madrid-ikonen Raúl González Blanco, som gjorde totalt 15 mål. i El Clásico.  Raul är en stor ikon i den spanska klubben Real Madrid i vilken han debuterade redan som 17-åring år 1994, efter uteblivet förtroende från tränaren i grannklubben Atletico Madrid. År 2003 tog Raul även över lagkaptensbindeln efter att Fernando Hierro lämnat klubben. Efter tiden i Real Madrid spelade han för tyska klubben Schalke 04. Under tiden i Real Madrid spelade han totalt 741 matcher och gjorde 323 mål, han har klubbrekordet för antalet matcher, antalet mål i ligan och antalet mål totalt. Under tiden i klubben vann han ligan sex gånger och Champions League tre gånger -1998, 2000 och 2002. Han har spelat fler än 100 matcher för det spanska landslaget och är den näst bästa målskytt genom tiderna med sina 44 mål, endast slagen av David Villa. Han representerade Spanien i VM 1998, EM 2000, VM 2002, EM 2004 och VM 2006.

3. Den stora Cristiano Ronaldo -18 mål.

På tredje plats hittar vi en av världens bäste spelare genom tiderna, portugisen Cristiano Ronaldo. Världsstjärnan har hittills hittat nätet vid 18 tillfällen mot katalanerna.När Ronaldo i juni 2009 lämnade Manchester United och skrev på för Real Madrid blev övergångssumman den dittills högsta som någonsin betalats för en fotbollsspelare, 80 miljoner pund (ca en miljard kronor). Ronaldo gjorde sin debut för klubben den 29 augusti mot Deportivo La Coruña.
I juli 2018 skrev Ronaldo på ett fyraårskontrakt med Juventus FC. Övergångssumman sägs vara motsvarande drygt 1,1 miljard svenska kronor.

2.Alfredo Di Stefano, kanske den största av dem alla enligt många -18 mål.

Den bortgångne Alfredo Di Stefano anses av många vara en av de absolut bästa spelarna genom tiderna. Pelé har till exempel berättat att Real Madrid-legendaren är den mest komplette fotbollsspelaren han någonsin sett. Di Stefano var bland annat med och vann fem Europacuptitlar (nuvarande Champions League) mellan 1956 och 1960. Vi sätter Alfredo, före Ronaldo fast de har lika många mål. Ronaldo har fortfarande chansen att gå om då han fortfarande spelar. Vi vill hedra en av världens bästa fotbollsspelare genom tiderna med en egen andra plats…

1. Lionel Messi, bäst genom alla tider – 26 mål.

Svaret på frågan vem har gjort mest mål i dessa möten ! Detta har nog de flesta räknat ut vid det här laget. Lionel Messi FC Barcelona är nummer ett bland alla målskyttar.
Messi har gjort 26 mål mot Real Madrid. Ett ganska klart försprång på sex mål ner till Cristiano Ronaldo som numera representerar Juventus.

Lionel Messi föddes 1987 i staden Rosario, Argentina. Hans fars familj härstammar från den italienska staden Ancona, varifrån hans förfader, Angelo Messi, emigrerade till Argentina 1883. Som femåring började han spela för Grandoli, en argentinsk klubb som tränades av hans far. 1995 började Messi spela för klubben Newell’s Old Boys där han skulle komma att stanna de kommande fem åren.
Som 11-åring blev Messi diagnostiserad med en hormonsjukdom, brist på tillväxthormon, vilket hindrar kroppen från att växa. Vid den här tiden hade den argentinska klubben River Plate visat intresse för spelaren, men då varken klubben eller Messis föräldrar hade råd att betala för hormonbehandlingen valde familjen att istället flytta till Barcelona. Messi var vid 13 års ålder 137 cm lång.
När familjen hade bosatt sig i Spanien fick Messi chansen att pröva sin lycka på Camp Nou. Barcelonas ungdomstränare Carles Rexach imponerades av den unge argentinaren. För att försäkra sig om att Messi inte skulle ansluta sig till någon annan klubb fick han spelaren att skriva under ett kontrakt på baksidan av en pappersservett. Barcelona erbjöd sig även att betala för Messis hormonbehandling, något som på den tiden skulle ha kostat familjen mycket pengar.Messi anslöt sig till storklubben Barcelona som 13-åring och blev då en del av klubbens U 14-lag.

Under säsongen 2002/2003 spelade Messi i klubbens U 16-lag tillsammans med bland andra Gerard Piqué och Cesc Fàbregas. Messi gjorde 37 mål på 30 matcher, när laget vann alla tävlingar man ställde upp i och gick obesegrat genom säsongen.

Under den följande säsongen, 2003/2004, gjorde Messi kometkarriär som den förste spelaren i klubbens historia att bli del i fem olika lag. Han inledde säsongen i klubbens U 19-B-lag men flyttades redan efter en match upp i U 19-A-laget där han skulle komma att husera under hösten. Den 16 november fick han debutera med seniorlaget i en vänskapsmatch mot FC Porto, 16 år och 145 dagar gammal. Två veckor senare efter 14 matcher och 21 mål i U 19-laget flyttades han upp till C-laget, då hemmahörandes i spanska fjärdedivisionen, han kom att spela totalt 8 matcher och göra 5 mål.

Den 6 mars flyttades han upp ytterligare ett steg, till klubbens B-lag i den spanska tredjedivisionen, där han dock gick från planen mållös under sina fem starter för laget. Den följande säsongen kom den officiella debuten (den 16 oktober 2004) i ett derby mot Espanyol, en match som Barcelona vann med 1–0. Ett halvår senare, den 1 maj 2005, gjorde Messi sitt första ligamål i en match mot det blivande andradivision laget Albacete Balompié. Han var då 17 år, 10 månader och 7 dagar, vilket gjorde honom till den yngsta målgöraren i klubbens La Liga-historia. Rekordet stod sig till år 2007, då det slogs av klubbkompisen Bojan Krkić , givetvis efter en assist från just Messi. Enligt undertecknad, världens bästa fotbollsspelare genom alla tider, dessutom fortfarande aktuell som spelare.

// Av Jonas Sjöland.

Anti-Ai Alliance – certificate

Managed By Sportpanelen